Ako upraviť Nano SIM pre iPhone 5

Nové iPhony 5 sú po dlhej dobe dostupné už aj na našom trhu. Stáva sa tak byť tesne pred Vianocami, a preto si ho mnoho ľudí plánuje kúpiť ako vianočný darček. Na Štedrý deň by vás mohol zaskočiť síce banálny, ale nepríjemný problém. Narozdiel od iných Apple zariadení iPhone 5 používa inú veľkosť SIM karty, tentokrát nesie označenie Nano. Nová karta je opäť menšia ako predchádzajúca, a tak tú ktorú ste používali doteraz si budete musieť zmenšiť – obstrihnúť.

Máte na to hneď niekoľko možností. Použiť nožnice, objednať si špeciálne kliešte alebo zájsť k operátorovi (nie všetci operátori musia poskytovať tieto služby). Zájsť si k predajcovi nie je vždy možné a už vôbec nie cez Vianoce. Kupovať drahé kliešte kvôli upraveniu len jednej karty je prinajmenšom zbytočné. Ako posledná možnosť nám zostalo obstrihnúť si kartu svojpomocne. Je pravda, že úprava zo SIM na Nano SIM je o niečo náročnejšia ako na Micro SIM, ale s naším návodom to hravo zvládnete.

Potrebujeme:

 • SIM alebo Micro SIM
 • pevné a ostré nožnice
 • pero/ceruzka/fixka
 • šmirgľový papier
 • podklad s presnými rozmermi (stiahnuť si ho v PDF môžete tu)

Postup:

 1. Vytlačíme si podklad (rozmery musia zostať zachované!).
 2. SIM položíme na príslušné miesto na podklade.
 3. Presne predĺžime vodiace čiary, aby zasahovali aj cez kartu.
 4. Nožnicami prestrihneme SIM stredom vodiacich čiar. POZOR: na jednom mieste je potreba odstrihnúť aj malú časť čipu, ktorý zabezpečuje funkčnosť karty. Treba byť naozaj veľmi opatrný!
 5. Po obstrihnutí novú kartu priložíme na príslušné miesto pre Nano SIM na podklade, aby sme sa presvedčili, že veľkosti strán sú vyhovujúce. Ak je zapotreby, kartu zmenšujeme až dovtedy, keď bude perfektne sedieť.
 6. Posledný rozdiel medzi SIM a Nano SIM je okrem veľkosti strán aj v hrúbke. Preto si teraz zoberieme šmirgľový papier a jemne zbrúsime zadnú stranu karty (strana, ktorá neobsahuje čip), aby sa nám karta zmestila do “šuplíka” pre SIM v iPhone.
 7. Vložíme do iPhone a skontrolujeme funkčnosť.
Celý čas si dávajte mimoriadny pozor, aby ste neodstrihli funkčnú časť čipu. V tom prípade by už karta nebola správne funkčná!
.

Celý postup vám pred začatím práce ešte doporučujeme pozrieť aj na videu.

[youtube id=”j6T1Mygucak” width=”600″ height=”350″]