Ako skenovať dokumenty cez iPhone

Ak potrebujete niečo súrne zoskenovať a nevyžadujete najvyššiu kvalitu, tak vám možnosti iPhonu bohato postačia. Jednoduché, rýchle a hlavne dostatočne kvalitné je skenovanie dokumentov prostrednítvom objektívu jedného z najlepšćh smartfónov na svete.

Jedniné čo k tomu potrebujete je iPhone (alebo iPod Touch/iPad) a aplikáca, ktorá odvedie väčšinu práce za Vás. Na appstore je k dispozícii viacero platených: Scanner Pro, Document Scanner a Turbo Scan, ale aj neplatených: Genius Scan, Faster Scan a Doc Scan aplikácii, z ktorých sme si my pre účely testovania vybrali: CamScanner.

Postup je veľmi jednoduchý. Najskôr, samozrejme, cez aplikáciu vytvoríme fotku  dokumentu, ktorý skenujeme. Ďalej fotku “obrežeme” len na časť, z ktorej chceme vytvoriť sken. Po označení potvrdíme úpravu a po chvíli sa zobrazí hotový výsledok, ktorý ešte môžeme ďalej upravovať rôznymi nástrojmi. Opäť stačí potvrdiť aj ďalšiu úpravu a sken sa automaticky uloží do fotografii zariadenia.

Tento postup je takmer zhodný pre všetky aplikácie na skenovanie. V platených verziach nájdeme naviac ešte aj nástroje, ktoré zlepšia kvalitu dokumentov (napr.: nastavenie lomu strán pri skenovanii kníh). Tieto pokročilé nástroje ocenia len tí, ktorí budú túto funkciu opakovane využívať. Ak sa chystáte skenovať cez iPhone len občas, tak sa ich ani nestihnete poriadne naučiť používať a bude pre vás úplne dostačujúca bezplatná verzia.

Na nasledujúcich obrázkoch môžete porovnať kvalitu skenu a kvalitu len samotnej fotografie, bez použitia špeciálnej aplikácie. Sken je v značne vyššej kvalite než samotná fotka. Ako môžete vidieť aj pri niekoľko-násobnom zväčšení je text úhľadný a určite nemáte ani najmenší problém ho prečítať.

Niektorú z týchto aplikácii je dobré mať či už v telefóne alebo tablete, pretože nikdy neviete aký dokument budeme musieť zoskenovaný poslať pravé vtedy, keď nebudete mať k dispzícii klasický skener.