Ako si vyrobiť vlastné fisheye

Všimli sme si, že sa vám včerajší článok Ako si vyrobiť vlastný makro objektív veľmi páčil a tak sme si na dnes pre vás prichystali návod ako si vyrobiť vlastné “rybie oko”. Na internete je milión návodov ako si ho spraviť, lenže na väčšinu potrebujete rôzne časti, ktoré ani bežne nezoženiete. A tak vám dnes prinášame rovno dva  krátke návody ako nato. Rozdelili sme ich do dvoch častí. Prvá na menej kvalitné fisheye ale dostupnejšie, a druhá na kvalitnejšie ale ťažšie dostupnejšie.

Prvý návod

Prvý návod by ste mali poznať, lebo je to asi nejednoduchší a najdostupnejší spôsob. Vyrobíme si rybie oko za pomoci kukátka na dvere ( stojí okolo 6 eur ), sekundového lepidla, orezávacieho nožíka a tuby od vitamínov alebo tabletiek ( podobnej ako nižšie na obrázku).

Postup

Ako prvé si vybalíme kukátko a zbavíme ho krytky ( iba v prípade keď ju má). Zoberieme tubu a vyrežeme na jej spodku dieru. Musí byť aspoň o milimeter menšia ako samotná šošovka kukátka. Ak to už budete mať, nasunieme do nej kukátko a keď nedrží pevno tak ho prilepíme sekundovým lepidlom. Všetko máte hotové a môžete tvoriť.

Približne si môžete všimnúť tento postup, samozrejme je to len  video na ukážku.

[youtube id=”hC8otGp7RUk” width=”600″ height=”350″]

Druhý návod

Druhé rybie oko je oveľa viac kvalitnejšie aj vzhľadom vyzerá krajšie, ale dostupnosť častí na zhotovenie je ťažšia. Ak chodíte ešte do školy a máte v nej staré projektory tak máte veľkú výhodu. Takýto nápad som na internete nikde nenašiel, takže čitatelia TouchPlayu majú  exkluzívny tip ako nato. Budeme potrebovať , lieh, medenú pásku, šošovku zo starého diaprojektora a prípadne aj pílku na železo.

Postup

Ako prvé vyberieme časť z projektora, v ktorom sa nachádza šošovka. V mojom prípade to bola taká tuba, z ktorej som musel za pomoci pílky odrezať zbytočnosti. Ak by šošovka bola špinavá, prípadne zanesená od lepidla tak ju dôkladne vyčistíme liehom aby na nej nebola ani škvrna. Medenou páskou obídeme odrezaný kus do tvaru ako je na obrázku. A máme to hotové.

Ak by ste mali veľký záujem o zhotovenie tohto oka, tak v redakcii máme pár šošoviek. Napíšte do komentárov dole alebo na našu nástenku a nejako sa dohodneme, samozrejme zadarmo. V obidvoch návodoch sme neprišli ešte nato ako dať rybie oko na iPhone/iPad aby tam sedelo bez držania. Budete musieť, to buď držať alebo nejako oblepiť páskou. Ak by ste vedeli o nejakom nápade ako to urobiť aby to tam držalo tak sa s nami určite podeľte. Dúfam, že vám naše návody pomohli a určite nám zašlite nejaké fotky.