Ako sa naučiť programovať a cudzí jazyk

Dnes sa môžete naučiť obrovské množstvo vecí úplne sami. Stačí vám, aby ste mali k dispozícií chytré knihy a internet a ide to skoro samé. No dobre, ešte sa musíte snažiť, poctivo trénovať a cvičiť. Keď vydržíte a nepoľavíte, za pár eur sa môžete naučiť to, za čo by od vás na kurzoch, worskhopoch či konferenciách pýtali stovky eur. A rozhodne to nebudú menej kvalitné informácie.

pocitac

Skúste programovanie
Základy o programovacích jazykoch a nejaké pevný stavebný kameň vám pomôžu získať knihy o počítačoch. Budú to základy, na ktorých môžete vystavať niečo naozaj veľké. Keď máte potrebný prehľad a orientáciu, nemusí byť nejaká obrovská, môžete navštíviť jednu stránku na nete. Stránku, vďaka ktorej sa naučíte programovať. Aj keď stránka asi nie je správne označenie, je to skôr akadémia. Akadémia, ktorá je zadarmo. Zapnite si Codecademy.com, a tu sa naučíte programovať webstránky, HTML, Python či JavaScript. A to všetko zadarmo prostredníctvom hravých kurzov. Tu nepotrebujete teóriu, tu sa naučíte jednotlivé príkazy používať v praxi.

Ako sa naučiť cudzí jazyk
Naučiť sa nový jazyk jediným spôsobom, nie je tá najlepšia cesta, ktorou sa vyberiete. Ideálna ja kombinácia viacerých spôsobov. Teoretickú časť nového jazyka vám ponúkne prehľadná jazyková literatúra, kde dostanete jasné pravidlá gramatiky v jazyku, ktorému rozumiete. Jednou z najlepších internetových stránok na učenie jazyka je Duolingo. Pre tých, čo používajú smartfóny existuje aj aplikácia. S Duolingom sa môžete naučiť množstvo jazykov – od Nórčiny cez Nemčinu až po Španielčinu. Musíte však niečo vedieť po anglicky, lebo tá je vyučovacím jazykom. Okrem Duolinga pozerajte filmy v originálnom dabingu s titulkami v pôvodnom jazyku a čítajte detské knihy v tom jazyku, ktorý sa chcete naučiť. Takto to všetko zvládnete a za minimum peňazí.

Text: PR, foto: ilustračné (flickr.com)