6 tipov ako zlepšiť bezpečnosť svojho Macu

Mac bol dlhú dobu považovaný za bezpečnú a neohrozenú platformu, ktorá v poslednom období nemala žiadny väčší problém s bezpečnosťou. Ale po útokoch trójskeho koňa menom Flashback, ktorý pred niekoľkými mesiacmi napadol viac než pol milióna Macov je čas zvýšiť pozornosť ohľadom bezpečnosti. Práve preto vám prinášame šesť jednoduchých tipov, ako zvýšiť ochranu Vašeho Macu.

  • Kúpte si anti-vírus: Je dôležité mať na Vašom počítači, aj keď používate Mac, sadu na zabezpečenie ochrany, pretože blokuje druh nebezpečného automatického sťahovania “drive-by” z inak bezpečnej webovej stránky a taktiež Vás varuje pri automatickej inštalácií nežiadaných produktov. Až okolo 70 percent z top 100 webových stránok omylom distribuujú viac či menej nebezpečný malware. V prípade Flashback je to kód “greener pastures” písaný tak, že ochranný program ho dokáže identifikovať, zabrániť inštalácii daného trójskeho koňa a ochrániť Váš Mac. Môžete si naplánovať všeobecnú kontrolu celého počítača jeden raz týždenne a ostatok času bude vaša bezpečnosť programom chránená len na pozadí. V Mac AppStore sa samozrejme nachádzajú platené aj neplatené verzie anti-vírusových programov, medzi najlepšie patria: Avast, Sophos, ClamXav, Kaspersky a Intego. Ak nemáte v pláne stiahnuť si žiadny z týchto ochranných programov je dobré zaobstarať si aspoň program, ktorý skontroluje odkaz skôr ako naň kliknete, ideálne AVG Link Scanner.

  • Oprávnenia účtu: Predvolený účet ktorý ste si ako prvý vytvorili na Vašom Macu je administrátorský účet, cez ktorý plne spravujete Váš počítač, ale môže sa prostredníctvom neho aj veľmi ľahko nainfikovať. Preto Vám radíme si vytvoriť aj druhý, štandardný ne-administrátorský účet, cez ktorý budete vykonávať každodenné neraz nebezpečné činnosti ako sú e-maily, surfovanie na webe, sťahovanie hudby a sledovanie videí. Do administrátorského účtu prepínajte iba vtedy, keď je to nevyhnutné.

  • Udržujte si prehľad o softvérových aktualizáciách : Uistite sa, že vždy máte aktualizované aplikácie. Programy sú len zriedka aktualizované bezvýznamne, takže sa vždy uistite, že používate najnovšie verzie softvérov, pretože môžu obsahovať opravy zabezpečenia. To zahŕňa najnovšie “bezpečnostné záplaty” ako od tvorcov softvéru, tak aj od spoločnosti Apple samotnej.
  • Odinštalujete Adobe Reader, pokiaľ môžete: Adobe je už dlho notoricky pomalý v riešení bezpečnostných medzier v aplikácií Reader. Aj keď v poslednej dobe sa situácia zlepšila, aj tak nieje prečo riskovať, keďže najnovšie Macy (Mac OS X Lion 10.7 a novší) zvládnu čítanie väčšiny PDF dokumentov samé. Pokiaľ je nutné naďalej používať Adobe Reader, tak sa opäť uistite, že používate najnovšiu verziu programu.
  • Taktiež sa zbavte Java a Flash: Tento bod sa nemusí vzťahovať aj na Vás, predovšetkým ak používate aplikácie, ktorých funkcie sa zakladajú na Jave, ako je Adobe Creative Suit. Ale ak používate svoj Mac väčšinou len na prehliadanie webových stránok, médií a vytváranie dokumentov, tak pravdepodobne môžete Flash a Javu bez obáv odinštalovať. To by taktiež znamenalo prechod na Google Chrome, ktorý je zatiaľ jediným prehliadačom dodávaným so vstavaným flashom. Google ho pravidelne aktualizuje, aby získal povesť bezpečného prehliadača. Java môžete vypnúť tak, že pôjdete do zložky Applications, potom Utilities a v karte General zrušíte zaškrtnutie políčka Java – ako vidíte na obrázku. Pred odinštalovaním Flash a Java sa dobre uistite, či nejaký komponent nainštalovaný na Vašom Macu nepotrebuje k činnosti práve tieto súčasti, ak si nieste istí, tak radšej tento krok ignorujte.

  • Majte kontrolu nad heslami: Apple narozdiel od spoločnosti Microsoft ochotne poskytuje solídneho správcu hesiel s názvom Keychain. Tak často, ako je len možné používajte “silné”  viacslovné heslá, ktoré sú oddelené medzerou a obsahujú malé aj veľké písmená, číslovky aj špeciálne znaky. Tip: Snažte sa používať heslá, v ktorých sú umiestnené len univerzálne znaky. To znamená sa vyhnúť používaniu mäkčeňov, dĺžňov a niektorých znakov, ako napríklad: ä, ô…, pretože na niektorých cudzojazyčných klávesniciach by ste mohli mať problém s ich zadaním a hrozilo by vám, že by ste sa napríklad nedostali do Vášho e-mailového účtu. Ak chcete získať kontrolu nad synchronizáciou hesiel pre viacero zariadení, tak Vám doporučujeme stiahnuť si nástroj 1Password alebo LastPass.

Ľudia musia bezpečnosti na Macu vo všeobecnosti venovať oveľa viac pozornosti, aby sa už neopakovali hromadné napadnutia ako Flashback a uchránili si svoje dáta v bezpečí

Napísal Michal Lichner.