3 tipy ako naučiť dieťa základom programovania

Deti sú od prírody veľmi zvedavé a plné otázok. A to je dobre, túto vlastnosť v nich treba rozhodne podporovať, pretože aj vďaka nej sa dokážu učiť veľmi rýchlo a efektívne. Dokonca aj pred počítačom. Vedeli ste, že programovaniu a kódovaniu sa dá učiť už od malička? Využite možnosti a ukážte svojim deťom ako myslieť a riešiť problémy. Pretože aj toto sa vďaka programovaniu môžu naučiť.

12241772_522902824544508_1137233915481026925_n

Scratch
JavaScript, C++ a ďalšie programovacie jazyky počkajú. Deti môžu pokojne začať priamo od elementárnych základov, ktoré ich naučí programovací jazyk Scratch. Jeho vývoj financovali také spoločnosti ako Microsoft alebo Nokia a aj vďaka nim tvorcovia z laboratórií MIT Media Lab vytvorili skvele zrozumiteľný detský programovací jazyk. Dajú sa v ňom vytvárať hry, animácie aj interaktívne príbehy. Deti môžu meniť výzor postáv na základe vlastnoručne vytvorených kostýmov a udávať inštrukcie či povely, ktorými sa postavy budú riadiť. Program by mali zvládnuť už 8ročné deti so základnými znalosťami ovládania PC a myši.

MIT App Inventor
Ďalším atraktívnym prostredím, s ktorým pracujú mnohé IT kurzy pre deti, je MIT App Inventor. Jedná sa o inovatívny úvod k programovaniu a tvorbe aplikácií, ktorý transformuje pre deti občas zložitý jazyk textového kódovania do vizuálnych prostriedkov. Celý proces sa tak podobá skladaniu puzzle. Grafické rozhranie je užívateľsky veľmi prívetivé a skúseným nováčikom umožňuje vytvoriť základnú, no plne funkčnú aplikáciu už v priebehu jednej hodiny. Projekt MIT App Inventor je pre deti skvelou možnosťou, ako prejsť z pozície spotrebiteľov technológií do kategórie tých, ktorí sú ich tvorcami.

Ozobot
Naučiť sa programovať interaktívnou formou sa dá aj pomocou robota Ozobot. Tento malý inteligentný robot je navrhnutý tak, aby sa učil. Na papieri sleduje trasu, ktorú mu môžete kresliť ľubovoľne. Ak mu neurčíte smer, sám sa rozhodne kam ísť. Ak mu ale pomocou farieb naprogramujete ako sa má správať, poslúchne vás na slovo. Všetko sa deje v prostredí OzoBlockly, spustiteľnom priamo vo webovom prehliadači. Práci s Ozobotom sa venujú detské IT kurzy na www.learn2code.sk.

Text a foto: PR